Thursday, June 26, 2014

11 suurimat toitumise valet meedias

Vau-ii-viuu-aa, kui põnev lugemine täna meedias kajastus: http://www.hingepeegel.ee/paleo-retsept/11-suurimat-toitumise-valet-peavoolu-meedias/
Feissis oli jagajate hulgas ka näiteks Marek Kalmus, kes seda väärt artikliks peab.

See keerab kõik igaljuhul peapeale. 

3 comments:

 1. Aga mis seal sellist uut oli, mida sa enne ei teadnud? Minu jaoks oli uueks mõttevälgatuseks vaid see, et päeva jooksul mitmeid väikseid toidukordi süües ainevahetus ei kiirene. Kuigi see on ka siuke asi, et ilmselt oleneb inimesest ja mis puutub täiskõhutundesse, siis süües sageli ja vähe, ei tekigi kunagi koormavat rasket täiskõhutunnet, millele artiklis viidatakse. Kui süüa harva ja suurem ports, siis muidugi pärast söömist ägised ja tunned, et jaaaah nüüd on küll kõht täis.

  Midagi ei oska ka arvata omega-rasvade ja küllastunud rasvade teemal, kuna see on mulle suht võõras. Kindlasti aga ei räägita kuskil sellist juttu, et liha ja juust on kahjulik, nende söömist peaks kartma (aga sellist väidet justkui ümber lükata üritataksegi).

  Ühesõnaga, tundub pigem siuke artikkel, et oooo kus nüüd hakkame tõde kuulutama, te ei kujuta ettegi, mis uudised siit kõik tulema hakkavad - ja siis ei tule ühtegi uudist, vaid tuleb üldine ümar mull, mis ammu kõigile teada on (näiteks et vähese rasvasisaldusega tooted sisaldavad palju suhkrut ja muid kahjulikke aineid, mis annaks maitset). Pealegi on need väited seal palju radikaalsemad kui järeldused, milleni lõigu lõpus jõutakse. Murravad lahtisest uksest sisse.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Mina täitsin vahepeal hoolega nutridata toitumispäevikut, kuhu sisse muna märkides sain põhimõtteliselt vastuse, et olen rasvasöödik. Samamoodi andis nutridata mulle soovitusi vähem valke süüa, see artikkel jälle nö käsib neid trennitades rohkem süüa. Sama ka süsivesikutega, stressasin hullult, et ma nende defitsiidis élan. Võta Sa nüüd kinni, mis on õige ja mis vale. Nutridatat usaldasin justkui rohkem, sest selle taga ikkagi Tervisearengu Instituut ja nad peaks ikka veidi targemad olema kui keegi hingepeegli toimetaja/tõlkija.

   Mis puudutab koguseid, siis ma pigem arvan/arvasin, et suur toidukord venitab mao nö välja, see võib olla muidugi mingi kiviaegne arusaam ja lihtsalt takerdunud minu mõtetesse.

   Delete
  2. Mina küll usun mao väljavenitamisse :D Miks muidu paksud maovähendust teevad? Neil on magu välja veninud ja täiskõhu tunde saavutamiseks kühveldavad labidaga sööki sisse.

   Nutridatat mina pole kasutanud. See kava, mida ma järgin, on meie treenerite kokku pandud ja nemad on ka rõhutanud, et isetegevust väga ei tohi harrastada, kuna siis ei tea, mis ained millises vahekorras on jne. Samas ma arvan, et õige vahekord on oluline kaalu langetamisel, mingeid püsivaid tervisekahjustusi endale puhta toidu tarbimisega ikka ju tekitada ei saa...minu jaoks on selline väide juba väga jabur ja kui mingi artikkel nii väidab, suhtun sellesse automaatselt umbusuga.
   Väga võimalik, et ka meie treenerid lähtuvad nutridata printsiipidest.

   Mis puutub laialt levinud arusaamadesse, siis pigem levib see legend, et trennile lisaks kõrge valgusisaldusega toidu tarbimine soodustab muskli kasvamist jne, mina pole küll kuulnud, et muna on paha. Sellepärast mulle tundubki, et peavoolu meediale omistatakse mingeid absurdseid tõdesid, mida hoolega ümber lükkama hakati.

   Delete